Z říjnového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:
- Rozhovor s novým šéfdirigentem Severočeské filharmonie Teplice Petrem Vronským, jenž se jako český šéfdirigent u tohoto orchestru ujme taktovky po 21 letech.
- Rozhovor s generálním ředitelem České filharmonie Davidem Marečkem o její uplynulé i nadcházející sezoně
- Rozhovor s letošním jubilantem Jiřím Hlaváčem, klarinetistou, saxofonistou, skladatelem, pedagogem, ale i spisovatelem či autorem více než tisícovky rozhlasových a televizních pořadů, jemuž bude v rámci koncertu, pořádaném 20. října v Sále Martinů, předána Cena AHUV.
- Z rubriky Události ohlédnutí za festivalem Letní slavnosti staré hudby, které během svého letošního, již 19. ročníku, posluchačům nabídly celkem sedm dramaturgicky vycizelovaných koncertů v Divadle na Vinohradech, Lobkovickém paláci Pražského hradu či ve Dvořákově síni Rudolfina.
- Z rubriky Festivaly, koncerty recenze na festivaly Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018, v němž na zahajovacím koncertě vystoupili Piotr Beczała a Sondra Radvanovsky a na dalších večerech např. varhaník Jaroslav Tůma, Sukův komorní orchestr s Nikol Kraft či Concilium Musicum Wien, dále na Concentus Moraviae, kde se vedle PKF – Prague Philharmonia s Markem Ivanovičem představila i Iva Bittová s Operou Diversa či orchestr z Bernu, věnující se staré hudbě, Les Passions de l´ame. Informace ale přinášíme i z Mezinárodního hudebního festivalu PETROF FEST 2018, na jehož slavnostním závěrečném galakoncertě byla přítomna i velvyslankyně Spojených států mexických – J. E. Rosaura Leonora Rueda Gutiérrez.
- V rubrice Horizont v tomto čísle přinášíme ohlédnutí za Letní jazzovou dílnou ve Frýdlantě, která se poprvé v tomto příjemném městě na severu Čech konala před plnými pětatřiceti lety.
- Z operního žánru, nabídnutého v poslední době na našich scénách, si určitě přečtěte recenzi na Prodanou nevěstu, uvedenou v Přírodním divadle v Šárce ke 100. výročí Československa, kde se hlavních rolí ujali Dana Burešová a Aleš Briscein, nenechte si však rovněž ujít souhrnné pojednání o přenosech z Aix-en-Provence v Kině 35, mezi nimiž najdete recenze na opery Sedm kamenů Ondřeje Adámka, Dido a Aeneas Henryho Purcella, Ariadna na Naxu Richarda Strausse a Ohnivý anděl Sergeje Prokofjeva.
- Ze zahraničí jsme v říjnové upoutávce vybrali hodnocení Slavnostních her v Bayreuthu, kde byla letos uvedena nová inscenace Wagnerova Lohengrina, kterou hudebně nastudoval Christian Thielemann a k režijnímu zpracování byl poprvé vyzván Američan – Yuval Sharon. V hlavních rolích se představili Anja Harteros (Elsa) a Piotr Beczała (Lohengrin), vynikající však byli i Tomasz Konieczny v roli Friedricha Telramunda, Georg Zeppenfeld jako Král Jindřich a Waltraud Meier, která se do Bayreuthu vrátila po osmnácti letech, aby si tu vůbec poprvé ve své kariéře zazpívala Ortrud. Dalším festivalem, pořádaným u našich sousedů a navštíveným jedním z našich recenzentů, byly Mnichovské operní hry, a operami, které navštívil, Haydnův Orlando Paladino, Z mrtvého domu Leoše Janáčka a Wagnerův Parsifal. Mnohé čtenáře bude jistě zajímat i Čarostřelec ve Vídeňské státní opeře pod taktovkou našeho Tomáše Netopila.
- Z rubriky Studie, komentáře si nenechte ujít:
zavedené seriály: Nejvýznamnější zahraniční festivaly, kde se můžete v tomto čísle seznámit s dalšími, tentokrát dvěma operními festivaly v Německu s názvy Mai Internationale Festspiele Wiesbaden a Kurt-Weill-Festspiele, Dessau, Portréty velkých klavíristů 20. a 21. století – s portrétem skvělé, tentokrát francouzské klavíristky, která byla např. jakousi dvorní pianistkou členů Pařížské šestky, Ravela a Stravinského, Marcelle Meyer, Z historie a současnosti muzikálu – tentokrát s názvem Ozvěny minulosti i současnosti, kde se dočtete např. o překladateli Jiřím Joskovi, textaři Alanovi Jay Lernerovi ad., Muzikantské fugy – se zajímavostmi z životních peripetií a „útěků“ hudebního učence, teoretika, historika, estetika a pedagoga Johanna Adama Hillera, Celuloidová hudba o držitelích Českého lva za hudbu k filmům Alois Nebel (Ondřeji Ježkovi a Petru Kružíkovi) a Ve stínu (Janu P. Muchowi a Michalu Novinském).
nové seriály: Žánrové obrázky z dějepisu českého jazzu s podtitulem Hudba ztracená, zapomínaná, připomínaná, kde se tentokrát dočteme o „bigbandovém zjevení zvaném Interjazz“, a Sto let s Leonardem Bernsteinem s částí nazvanou Leonard a… Bůh.
- V rubrice Knihy a notoviny si v tomto čísle můžete přečíst dvojstranu Novinek ze zahraniční muzikologické literatury, kde najdete knihy vydané letos v Polsku, Anglii, Francii, Německu, Španělsku či Itálii.
- V rubrice Svět hudebních nástrojů se v cyklu Z našich houslařských ateliérů – Od dílny k dílně. Návrat k cyklu pohledů do světa houslařského řemesla – setkáme tentokrát s mistrem houslařem Jaroslavem Nalezencem, který dokonce rok opravoval housle i v Jižní Koreji.
- A v rubrice Revue hudebních nosičů se v říjnovém čísle Hudebních rozhledů díky Zbyňku Brabcovi seznámíte s dalšími novinkami operních nahrávek na DVD, a můžete si přečíst i recenze na některá nově vydaná CD.