Praha (30. 10. 2018) – V pondělí večer ve Washingtonu převzal generální ředitel České filharmonie David Mareček a šéfdirigent Semjon Byčkov z rukou ministra kultury ČR Antonína Staňka a filantropa Karla Komárka Cenu Antonína Dvořáka za mnohaletý přínos české kultuře. Stalo se tak na půdě významné kulturní instituce Kennedy Center, kde první český orchestr provedl koncert k oslavě 100. výročí založení Československa.
O ocenění jednohlasně rozhodla Rada akademiků složená z předních osobností českého uměleckého života. Tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser bylo tak předáno orchestru, který je již od svého historicky prvního koncertu spjat se jménem Antonína Dvořáka a v průběhu let se stal nejen českým, ale i světovým orchestrem. „Získání této ceny je pro nás velká čest a velmi si toho vážíme, protože před námi ji získali takové hudební osobnosti jako Yo-Yo Ma, Ivan Moravec, nebo Jiří Bělohlávek. Jsme také rádi, že nám byla předána tady ve Washingtonu, protože ji považujeme za mezinárodně důležité ocenění,“ řekl David Mareček, generální ředitel České filharmonie.
„Je mi ctí předat Cenu Antonína Dvořáka na tomto místě právě České filharmonii,“ uvedl filantrop Karel Komárek, který dlouhodobě podporuje českou klasickou hudbu a jmenovitě odkaz Antonína Dvořáka. „USA je místo, kde Dvořák složil svoje nejlepší díla. A jejich genialita je založena na skladatelově odvážném a inspirativním přístupu k tvorbě. Dvořák se nebál kombinovat tradiční slovanské melodie s jazzem, či afroamerickými motivy. Tento přístup je vlastní nadaným, ale hlavně vnitřně silným osobnostem a na jejich odkaz dnes v Kennedy centru právě vzpomínáme,“ uvedl Komárek. Ten spolu s manželkou Štěpánkou v současné době předsedá mezinárodnímu kulturnímu výboru Kennedyho centra, na jehož pódiu dnes Česká filharmonie vystoupila.
Prestižní ocenění každoročně uděluje Akademie klasické hudby osobnostem a od letošního roku nově i uměleckým kolektivům, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem výrazně přispěli k propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí. V předchozích ročnících byli oceněni Richard Novák, Ivan Klánský, Yo-Yo Ma, Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková nebo Jiří Kylián.
Cena Antonína Dvořáka je vyhlašována s podporou nadace Karel Komárek Family Foundation. Dnes již tradiční skleněné violoncello vyrobila podle návrhu akademického architektra Jiřího Pelcla skláři společnosti Moser. V rámci slavnostního předávání dnes Česká filharmonie zahrála nejen Dvořákovu Symfonii č. 7 a Koncert pro violoncello a orchestr h moll, ale také Double pro orchestr skladatele Luboše Fišera.
O nadaci KAREL KOMÁREK FAMILY FOUNDATION
Posláním rodinné nadace Karla Komárka je dodávat lidem odvahu, aby mohli své nápady a vize proměnit ve skutečnost. Dlouhodobě podporuje festival Dvořákova Praha či Nadaci Proměny. Je významným donátorem Centra Johna F. Kennedyho pro múzická umění ve Washingtonu, kde se zasazuje o prezentaci českých umělců na této prestižní americké scéně. Vedle těchto dlouhodobých aktivit podporuje i projekty jednotlivců a komunit jak v České republice, tak i v zahraničí, které mají pozitivní dopad na společnost a mění myšlení a přístup lidí. Nadace byla založena v roce 2017 Karlem a Štěpánkou Komárkovými.