Markéta Jůzová
Odchod ikony světové módy Karla Lagerfelda, německého módního návrháře, designéra, fotografa a kostýmního výtvarníka, jenž žil od poloviny padesátých let 20. století v Paříži a šestatřicet let kreativně řídil slavný francouzský módní dům Chanel, zůstává i po jeho skonu v pětaosmdesáti letech (10. 9. 1933 Hamburk – 19. 2. 2019 Neuilly-sur-Seine) nadčasovou inspirací pro divadelní tvůrce.
Karl Lagerfeld
velký rozhovor pro dokument ZDF: https://www.youtube.com/watch?v=DO-TavPyiAQ
Stěžejní etapa jeho kostýmních návrhů v oborech činohry a opery spadá do období konce 70. let až po začátek 90. let 20. století a je spjata pouze se zeměmi Itálie a Rakousko. S baletem propojil své umění až v 21. století ve Francii.
V Itálii Lagerfelda provázel v divadelní tvorbě slavný režisér Luca Ronconi na třech inscenacích. Poprvé se setkali při spolupráci v Janově v roce 1978 na hře Zelený Kakadu / Komtesa Mici Arthura Schnitzlera v Teatro Duse, tehdy se jednalo o produkci Teatro Stabile di Genova. Po úspěchu s návrhy kostýmů pro činohru, dostal Lagerfeld o dva roky později nabídku spolupráce na opeře Hoffmanovy povídky Jacquese Offenbacha v Teatro Comunale ve Florencii. Představení byla zahrnuta i do programu proslulého operního festivalu Maggio Musicale Fiorentino. V roce 1991 se podílel na Ronconiho inscenaci opery Trójané Hectora Berlioze do Teatro alla Scala v Miláně.
V Rakousku navrhoval kostýmy pouze pro vídeňský Burgtheater. Režisér Horst Zankl ho vyzval ke spolupráci na hře Komedie svádění Arthura Schnitzlera v roce 1980, kdy se Lagerfeld stal hostujícím profesorem v oboru módy na Univerzitě užitého umění ve Vídni. V proslulém rakouském činoherním divadle se objevily jeho další nové kostýmy opět až na začátku devadesátých let 20. století. Tehdy však Lagerfeld pracoval nejdříve na inscenaci hořké komedie Nemožný člověk Huga von Hofmannsthala pro Salcburský festival, kde hru inscenoval Jürgen Flimm, v roce 1991 byla produkce převzata do Burgtheateru.
Když si milovníci klasické hudby připomínali v roce 2017 ve Vídni 150. výročí vzniku skladby Na krásném modrém Dunaji Johanna Strausse ml., konal se ve Vídeňské státní opeře tradiční ples, pro který slavný módní návrhář a designér Karel Lagerfeld navrhl v úzkém sepětí s firmou Swarovski čelenky debutantkám tančících v párech při znění Straussova valčíku.
Choreograf Benjamin Millepied, který byl šéfem baletu Národní opery v Paříži, požádal Lagerfelda o návrh speciální Haute Couture kolekce pro tanečníky k projektu Brahms-Schoenberg Quartet George Balanchina, realizovaném v roce 2016 v Bastilské opeře.
Zajímá vás, jak krásně působily kostýmy na jevišti v Paříži? https://www.youtube.com/watch?v=9LBK1YxrKRI
Ke galavečeru v pařížské Opeře na začátku sezony 2018 / 2019 v pařížské Opeře navrhl Lagerfeld kostýmy pro novou choreografii Ohada Naharina Bolero.
Karl Lagerfeld v průběhu své úctyhodné mezinárodní kariéry úzce propojil svou kostýmní a designerskou tvorbu s módními firmami Pierre Balmain, Jean Patou, Chloé, Fendi, Chanel, Hennes & Mauritz (H&M), Saga Falabella (Chile & Perú) a Puma. Proslul i svou vlastní luxusní zn. Karl Lagerfeld. Z osobností populární hudby navrhl outfit např. pro Madonnu a Kylie Minogue. Spolupracoval na mnoha projektech v oborech módy, designu, reklamy, fotografie a umění.
Nahlédněte blíže do módní tvorby Karla Lagerferda,
kreativního ředitele slavného módního domu CHANEL (1982–2019)
Exkluzivní interview s Karlem Lagerfeldem při CHANEL Fashion Show
https://www.youtube.com/watch?v=8_WUhJuXpis
Jeho přehlídky Haute Couture kolekcí až do roku 2019 patřily k nejvýznamnějším událostem módní branže. Své skvostné návrhy precizně a s perfekcionismem provázel od prvních skic přes mediální prezentaci až po módní mola. Jeho tvorba zůstává mimořádně nadčasová.