29. 9. Neděle / Sunday
Praha 19:00 – Rudolfinum, Dvořákova síň/Rudolfinum, Dvořák Hall
Yasuko Furimi (J) klavír / piano
Friedrich Thiele (D) violoncello
Martin Daněk (CZ) hoboj / oboe
Tomáš Stanček (CZ) dirigent / conductor
Severočeská filharmonie Teplice / North Czech Philharmonic
Antonín Dvořák (1841 – 1904): Karneval/Carnival
Petr Iljič Čajkovskij (1840 – 1893): Variace na Rokokové téma/The Variations on a Rococo Theme op.33
přestávka
Ralph Vaughan Williams (1872 – 1958): Koncert pro hoboj a smyčcový orchestr / Concerto for Oboe and String Orchestra
Sergej Rachmaninov (1873 – 1943): Koncert pro klavír a orchestr fis moll/Piano Concerto in f sharp minor No.1 op. 1
Martin Daněk (1989) hoboj/oboe
Studium absolvoval na Vysoké
hudební škole Hanns Eisler v Berlíně pod vedením D. Wollenwebera a J. Kellyho.
Strávil také roční studijní pobyt na Haute École de Musique ve švýcarském
Lausanne ve třídě Jeana-Louise Capezzaliho. Již během studií koncertoval jako
první hobojista Mládežnického orchestru Gustava Mahlera a Mládežnického
orchestru Evropské unie. Po dvou letech (2014–2016) v orchestrální akademii
Curyšské opery působil Martin jako sólohobojista v několika orchestrech,
například Iceland Symphony Orchestra, Finnish Radio Symphony Orchestra, Bergen Philharmonic,
Stavanger Symphony, Norwegian Radio Symphony, Latvian National Symphony,
Malaysian Philharmonic Orchestra.
Mimo to spolupracoval také s orchestry jako jsou Berlin Philharmonic Orchestra,
NDR Radiophilharmonie, Kammerakademie Potsdam, Orquesta de la Comunitat
Valenciana či Musikkolegium Winterthur. Po ročním angažmá v Basilejském
symfonickém orchestru je od léta 2019 členem Lucernského symfonického orchestru
ve Švýcarsku.V květnu 2019 se stal vítězem 71. Mezinárodní hudební soutěže
Pražského jara, kde také obdržel cenu Nadace Bohuslava Martinů.
Yasuko Furumi (1998) klavír/piano
Yasuko studuje pod vedením F. Eguchi na Hudební univerzitě Showa. Získala ocenění od Hudební akademie Ishikawa (2014) a cenu nejtalentovanější klavíristky na 2. ročníku Mezinárodní soutěže hry na klavír v Hanoji (2012). Dále získala 1. cenu v soutěži o stipendium Yasuko Fukudy (2015), 2. cenu na soutěži Klavírní akademie Hamamatsu (2016) a 1. cenu na PTNA klavírní soutěže (2016). Je laureátkou 4. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Takamatsu v roce 2018 a Mezinárodní klavírní soutěže F. Chopina v Asii v sekci profesionálů (2019). Účinkovala s Japonským filharmonickým orchestrem, Tokijským filharmonickým orchestrem, Kanagawským filharmonickým orchestrem, Hanojským filharmonickým orchestrem a Filharmonickým orchestrem Seto. Vystupuje na mnoha místech Japonska a v zahraničí, zejména v Itálii, Polsku, Rumunsku a USA. V lednu 2019 vydala v japonském vydavatelství Nippon Columbia své první CD z cyklu Opus One Label.
Tomáš Stanček (1995) dirigent/conductor
Tomáš studoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě v dirigentské třídě prof. J. Javůrka. Nyní je posluchačem AMU v Praze, kde studuje pod vedením L. Svárovského a T. Koutníka. Zúčastnil se několika sbormistrovských seminářů pod vedením J. Galatenko, M. Němcové a J. Brycha. Od roku 2018 je členem odborné rady NIPOS-ARTAMA pro středoškolský sborový zpěv. V letech 2009–2017 byl vedoucím vokálního uskupení Keep Smiling Gospel. Kromě České rebubliky s tímto sborem koncertoval v několika zemích Evropy. Spolupracoval rovněž s polskou zpěvačkou G. Gasior, dánskou sbormistryní L. Littau a londýnským sbormistrem a skladatelem D. Danielem, sopranistkou P. Janečkovou či trumpetistou N. Grigoriadisem a klavíristou M. Bártou. Stojí za hudebním nastudováním dvou CD ostravské skladatelky I. Szurmanové, se kterou aktivně spolupracuje již čtyři roky. Roku 2016 debutoval na MHF Janáčkův máj provedením koncertu vítězů skladatelské soutěže Generace. Spolupracoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, PKF – Prague Philharmonia a Západočeským symfonickým orchestrem v Mariánských Lázních. Zúčastnil se také dirigentských kurzů u SČF v Teplicích. Od roku 2017 je sbormistrem Dvořákova komorního sboru v Kralupech nad Vltavou.
Friedrich Thiele (1996) violoncello
V dětství začal Friedrich hrát v přípravném studiu při Hudební univerzitě Carla-Marii von Webera v Drážďanech s profesorem G. Altmannem a pokračoval na hudebním gymnáziu Carla-Marii von Webera ve třídě prof. P. Brunse v Lipsku. Poté pokračoval ve třídě prof. E. Schmidta ve Výmaru. Obdržel mnohá ocenění na národních i mezinárodních soutěžích jako např. na Mezinárodní soutěži Cellowettbewerb Liezen (2008) nebo na Dotzauer-Wettbewerb (2005 a 2009). V roce 2010 získal 1. cenu na soutěži Jugend Musiziert. Soutěž TONALi (2015) a soutěž Ton und Erklärung (2017) odstartovala jeho mezinárodní kariéru. Friedrich byl pozván jako sólista k vystoupení s orchestrem Národního divadla v Brazílii, dále k vystoupení s Kammerphilharmonie Bremen, Rundfunkorchester v Mnichově a k vystoupení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v Praze. V St. Peterburgu debutoval jako člen komorního uskupení s recitálem v Mariinském divadle a dále na festivalu Vadima Repina v roce 2017. Friedrich vystupoval na Heidelberger Frühling 2018 a v červnu 2018 debutoval v Gasteigu v Mnichově. V březnu 2019 získal cenu Deutscher Musikwettbewerb v Norimberku. V květnu obdržel 2. cenu na soutěži v Markneukirchenu. Podporuje ho nadace Deutsche Stiftung Musikleben.