Česko-německé pohraničí v nejzápadnějším koutu Čech není proslulé jen bohatou tradicí výroby hudebních nástrojů. V poválečných letech, kdy zde docházelo k permanentní výměně obyvatelstva, přicházeli noví lidé, kteří nejenže se vyučili řemeslu, ale stali se i aktivními muzikanty. Postupně vznikala nová hudební centra, jejichž aktivity o sobě dávaly brzy vědět, a to i v celostátním kontextu. Jednou z těchto priorit jsou mládežnické dechové orchestry. Za všechny připomeňme především Cheb a Sokolov, nyní spadající do Karlovarského kraje. Plzeňský kraj v tomto ohledu zastupuje Tachov svým Dechovým orchestrem mladých, působícím při tamější ZUŠ. V letošním roce oslaví 45 let své existence.
DOM byl založen během školního roku 1975/76 tehdejším ředitelem tachovské lidové školy umění Františkem Troblem. Jako první kapelník v něm působil Václav Hoppe. Orchestr poprvé vystoupil při májových oslavách roku 1976. Protože výuka v tachovské LŠU tehdy probíhala ve třech budovách (v ul. Pobřežní, K. Havlíčka Borovského a Boženy Němcové), konaly se zkoušky orchestru v prostorách tachovského městského kulturního střediska. Teprve až v roce 1983 se škola mohla nastěhovat do zrenovovaných prostor tachovského zámku. Orchestr se brzy po svém založení začal účastnit kulturních akcí, festivalů a přehlídek pořádaných v rámci tehdejšího Západočeského kraje. Již v roce 1980, tedy brzy po svém založení, se v rámci soutěže LŠU v oboru dechových hudeb umístil v krajském kole na prvém místě a takto se probojoval až do ústředního kola v Ostravě.
V roce 1982 přichází na post dirigenta někdejší absolvent tachovské LŠU v oboru housle a trubka Josef Kadlec (nar. 1955). V Lubech u Chebu se vyučil mechanikem hudebních strunných nástrojů, trubku později vystudoval dálkově na pražské konzervatoři. S vedením orchestru (tehdy tanečního) měl již mnohé zkušenosti, získané v lubské LŠU. Tachovský orchestr se pod jeho vedením věkově obměnil, rozšířilo se i jeho obsazení, postupně se měnil i repertoár. Vedle pochodových skladeb a úprav lidových písní se v jeho repertoárové skladbě objevily i koncertní skladby soudobých autorů, transkripce klasických děl, v neposlední řadě pak i populární a muzikálové melodie. Ve svém regionu je DOM jedním z nejčastějších propagátorů tvorby českých autorů určené dechovým orchestrům. Za všechny uveďme Františka Kmocha, Julia Fučíka, Jaromíra Vejvodu, Václava Vačkáře, Karla Vacka, Vladimíra Fuku, Františka Maňase, Ladislava Kubeše, Jiřího Baiera, Evžena Zámečníka, Karla Bělohoubka, Bohumila Lepiče, Miloslava Machka aj.
Orchestr se ve své historii pravidelně účastnil festivalů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Za všechny jmenujme Vačkářův Zbiroh, Švihovské hudební léto, FIJO Cheb, FEST BAND Dačice, Festival dechových orchestrů v Rožmitále, Fadrhonsovu Dobrovici, Přehlídku dechových orchestrů ve Stříbře, festivaly dechových orchestrů v německém Chamu, Thumu, Neustadtu an der Waldnaab aj. Do dnešního dne mu účast na četných soutěžních festivalech vynesla řadu domácích i mezinárodních ocenění. V roce 1991 získal v bavorském Chamu první cenu s vyznamenáním, v roce 1996 se v Praze umístil ve stříbrném pásmu, tamtéž o rok později se ve zlatém pásmu stal vítězem své kategorie. Na celostátní soutěži dechových orchestrů v Kolíně (1998) obsadil třetí místo, v Letovicích se umístil ve stříbrném pásmu.
K nejúspěšnějším zahraničním vystoupením patří koncertování při vídeňských májových oslavách, na světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru a JAPAN TOUR 2008. Orchestr absolvoval koncertní zájezdy do Holandska, opakovaně do Francie, Řecka, Itálie, Španělska, Německa a Chorvatska (zde koncertoval dokonce osm letních sezon). S dechovými orchestry z mnohých těchto zemí (ve Francii, Itálii, Japonsku, Německu a Chorvatsku) udržuje stálé přátelské kontakty. Od roku 1992 s ním spolupracuje skupina mažoretek.
Za dobu své existence DOM vydal tři CD – Muzikanti, pojďte hrát (1995), LIVE KONCERT EXPO 2000 Hannover (2000), a Millennium (2002). Orchestrem od svého založení prošlo přes 300 hráčů, z toho 35 sourozeneckých dvojic a 6 párů dvojčat. Již tyto namátkové údaje svědčí o nezastupitelném významu tohoto mládežnického tělesa v kulturním životě Tachova a jeho okolí, jakož i v propagaci tradice českých dechových hudeb v zahraničí.