Z dubnového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:
- Rozhovor s významným německým skladatelem a klarinetistou Jörgem Widmannem, držitelem mnoha prestižních ocenění, který bude rezidenčním umělcem 76. ročníku MHF Pražské jaro.
- Rozhovor s představitelem mladé české dirigentské generace Františkem Mackem, jenž se letos poprvé představí na Pražském jaru a to s díly Dvořáka, Schumanna, Sibelia a Panufnika.
- Rozhovor s varhaníkem a současným ředitelem Komorní filharmonie Pardubice Pavlem Svobodou – a to nejen o hudbě, ale rovněž o kultuře, politice, sponzorech, koronaviru i plánech do budoucna.
- Rozhovor s operním a činoherním režisérem Alexanderem Mørkem-Eidemem, který se v Národním divadle chopil režie „opery oper“, Mozartova Dona Giovanniho. Jeho mottem je: Opera je jako víno – nejde o to je vypít, ale vychutnat si ho.
- Z rubriky Událostiohlédnutí zakoncertem 10 let muzikálu v Ostravě,vysílaném 22. 2. na ČT art, kde zakončil sérii čtyř přenosů ze Švandova divadla a Divadla komedie v Praze, Městského divadla Brno a Národního divadla moravskoslezského v Ostravě v rámci série Divadlo živě u nás.
- V rubrice Festivaly, koncerty přinášíme recenzi online vystoupení Janáčkovy filharmonie Ostrava, která pro posluchače pod taktovkou Tomáše Netopila připravila mimo jiné Mahlerovu Čtvrtou symfonii. Hrálo se před prázdným hledištěm v koncertním sále ostravského Domu kultury, přenos bylo možné najít na webu Janáčkovy filharmonie. Dalším zajímavým projektem bylo online vystoupení (tentokrát vysílaného na YouTube) patnáctiletého houslisty Daniela Matejči a o sedm let staršího klavíristy Matyáše Nováka v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí – a to v rámci komponovaného programu, kterým zasvěceně provedl František Kinský a jenž nese název Únor v Novém zámku…
- Z operního žánru tentokrát nabízíme Pucciniho Tosku, vysílanou v přímých přenosech a ve dvojím obsazení 13. a 15. února na televizi Noe. Hudebně operu nastudoval Marek Šedivý, režie se chopil Jiří Nekvasil a scénu připravil Daniel Dvořák.
- Ze zahraničí jsme pro vás připravili zhodnocení Gluckovy opery Orfeus a Eurydika v hudebním nastudování Stefana Montanariho a v surreální režii Christopha Marthalera, kterou připravila Opera v Curychu a odvysílala na svých webových stránkách 14. února. Pozadu nezůstala ani Vídeňská státní opera, která nově nastudovala Bizetovu Carmen a rovněž ji odvysílala na svém webu. Orchestr řídil Andrés Orozco–Estrada, režie se ujal Katalánec Calixto Bieito a titulní roli skvěle ztvárnila řecká mezzosopranistka Anita Rachvelishvilli, po jejímž boku stanul jako Don José Piotr Beczała.
- seriály: Portréty velkých dirigentů od 19. století po současnost, kde se tentokrát dočtete řadu zajímavostí o švýcarském skladateli, hobojistovi a dirigentovi Heinzi Holligerovi, Mozaika nejslavnějších operních režisérů, v níž se setkáme s dalším významným českým režisérem Martinem Otavou, momentálně působícím v roli ředitele Divadla J. K. Tyla, Celuloidová hudba, v níž pokračuje autor v seznamování s Eliškou Cílkovou, kdy v minulém díle ji představil jako skladatelku a v tomto pokračování jako talentovanou režisérku filmu Pripyat Piano, v němž Cílková pátrá po pianech v městečku nedaleko Černobylu a zkoumá, co s nimi jaderná havárie a čas udělaly. Jistě zaujme i další díl seriálu Z historie a současnosti muzikálu, v němž tentokrát Michael Prostějovský připomene dvě významná jubilea: osmdesátiny francouzského textaře a libretisty Alaina Boublila a pětasedmdesátiny americké zpěvačky a herečky Lizy Minelli.
- Z nových seriálů si určitě nenechte ujít další díl cyklu Slavní umělci ve stínu hákového kříže, v němž je v tomto čísle hlavní „hrdinkou“ Veselá vdova Franze Lehára, mnohé z vás ale jistě zaujme i seriál Hudební klasikové českého filmu, ve kterém Milan Bátor tentokrát sleduje osudy Františka Škvora, jenž se do české kinematografie zapsal zejména filmy Kouzelný dům, Čapkovy povídky a Návrat domů. Své příznivce si ale určitě našel i cyklus Hvězdné nebe kvelbu zvaného Velká Lucerna s informacemi o pátém a šestém Mezinárodním jazzovém festivalu Praha v letech 1968 a 1969. Pokračuje i milé a poutavé Filharmonické vzpomínání Miroslava Vilímce, věnované i v tomto čísle Václavu Neumannovi a nazvané Václav Neumann s taktovkou.
- samostatné studie: V tomto oddílu jsme pro vás, milí čtenáři, připravili první díl rozsáhlejšího textu o dalším výjimečném českém skladateli, Jaroslavu Doubravovi.
- V rubrice Knihy a notoviny Markéta Jůzová hodnotí knihu Joachima Reibera Der Musikverein in Wien. Ein Haus für die Musik, vydanou ve Vídni.
- Rubrika Svět hudebních nástrojů přináší v dubnovém čísle Hudebních rozhledů v seriálu Zvláštní případy klávesového oddělení velice zajímavý text o tajemném nástroji Telharmonium, nazvaný Sluchátko, o jakém se ani Machovi s Šebestovou nesnilo.
- A v rubrice Revue hudebních nosičů tentokrát přináší Zbyněk Brabec po delší době informace o Nových operních nahrávkách na DVD, po kterých na dalších stranách jako pokaždé následují recenze na některá nově vydaná CD.