Druhý ročník hudebního festivalu Horn Fest Praha proběhl opět především v online prostoru. Původní velkolepé plány oslav 340. výročí lesního rohu v Čechách musely být pořadateli značně zredukovány vzhledem ke stále platným omezením kulturních akcí. I tak si ale mohli posluchači vychutnat tři programově velmi pestré koncerty vedené dirigentem a fenomenálním hornistou Radkem Baborákem. Současně s přípravou hudebních vystoupení proběhla i výuka Akademie Horn Fest Praha zaměřená na talentované mladé umělce. Společně se samotným Baborákem vedli lekce přední čeští hornisté Kateřina Javůrková a Petr Hernych. Festival se uskutečnil ve dnech 7. – 9. května.
Radek Baborák založil Horn Fest Praha společně se svými kolegy v loňském roce a navzdory první vlně koronavirové pandemie festival nezrušili. Naopak jako jedni z prvních využili moderních technologií a festival uspořádali alespoň prostřednictvím internetu. Obdobné to bylo i při letošním ročníku, který byl spjat s důležitým výročím historie lesního rohu v Čechách. Sám Radek Baborák k samotnému jubileu říká:
„Vážení přátelé,
před 340- ti lety přivezli lovčí hraběte Šporka z Francie do českých zemí první lesní rohy a začali vyučovat umění hry na tyto majestátní nástroje. Od té doby se v našich luzích a hájích ozývá jejich jedinečný zvuk. Tato tradice trvá do dnešních dnů. Můžeme být právem hrdi, na plejádu skvělých hráčů – hornistů, kteří nás proslavili v kulturním světě napříč staletími. V dnešních dnech, v konkurenci mnoha lehce přístupných volnočasových aktivit, se jeví jako nezbytné tento druh umění podporovat a iniciovat povědomí o tomto fenoménu.“
Letošní Horn Fest Praha nabídl posluchačům celkem tři koncerty. První ve spolupráci s violoncellistou Markem Štrynclem a seskupením Musica Florea byl zaměřen na starou hudbu a zvuk přirozeného lesního rohu. Společně provedli skladby od G. Ph. Telemanna, F. Dandrieu, Ch. Pezolda a F. Fetise. Následovala velkolepá oslava Českého hornového sboru společně s mistrovským varhaníkem Alešem Bártou z prostor kostela sv. Anežky České na Spořilově. Mj. zazněla i světová premiéra skladby od Nikol Bókové – Heart of Gold napsaná právě pro tuto příležitost. Festival uzavřel koncert s názvem Crossover Horn, kde se představil Baborak Ensemble v odlehčenějších a modernějších žánrech. Veškeré podrobnosti ohledně přenosu koncertů se posluchači dozvědět z webových stránek www.hornfestpraha.cz a na Facebookovém profilu festivalu.
Vedle tradice hornové hry chce Radek Baborák svou činností upozornit na komplikovanost dnešní doby a odhalit dopady, kterým by mohlo pole klasické české hudby v brzké době čelit. „Zájem o klasickou hudbu je na ústupu a citelnou ránu mu zasazuje i pandemie covidu. Úsilí, trpělivost a čas, který je potřeba věnovat studiu hry na hudební nástroje je v porovnání s rychlostí moderních technologií enormní. Pokud my, hornisté a pedagogové nebudeme aktivní, může se stát, že za pár let nebudeme schopni sestavit kvalitní skupiny lesních rohů do našich orchestrů. V tomto je tradice zavazující a nutí nás jednat,“ říká hornista.
Kromě koncertní činnosti došlo i na výuku, která je podle Radka Baboráka dalším důležitým pilířem v udržitelnosti vysoké úrovně české hornové hry: „Proto jsem s kolegy založil Horn Fest Praha, který má dvě hlavní linie činnosti. První je edukativní a druhá koncertní. Tento rok, ve spolupráci s Gymnáziem a Hudební školou hl. m. Prahy, jsme uskutečnili kurzy a tři koncerty, k jejichž sledování online jsem pozval všechny milovníky hudby a přátele lesního rohu. Doufám, že následující ročníky festivalu se uskuteční s publikem a že nám naši podporovatelé zůstanou věrni a třeba se připojí další, které naše snaha osloví.“