Dvě desítky koncertů středověké, renesanční a barokní hudby v podání české i zahraniční interpretační špičky nabízí letos šestadvacetiletý festival Concentus Moraviae. Skvostné zámecké sály, honosné baziliky, neokázalé kostely s dokonalou akustikou i moderní kulturní sály budou ode dneška do 24. června hostit umělce, kteří vinou pandemických opatření nemohli přijet v loňském roce – renomovanému festivalu se podařilo velkou část programu oslavujícímu tzv. starou hudbu přesunout na letošní termín.
Publiku se dostane doslova vycizelovaný program, který představí scénu staré hudby v celoevropském kontextu a který přichystala pětice výjimečných dramaturgů: belgický muzikolog a vyhledávaný hudební organizátor a performer Jelle Dierickx, dva celosvětově respektovaní umělci a pravidelní hosté festivalu, Ital Andrea Marcon a Rakušan Pierre Pitzl, finský cellový virtuos ovládající zároveň hru na veškeré gambové předchůdce violoncella Markku Luolajan-Mikkola a francouzská flétnistka a hudební organizátorka Carine Moretton.
„Organizátoři nám ,jako na dlani´ nabídnou pohled na úchvatnou evropskou hudební krajinu. Budeme mít možnost srovnat, jak barokní a renesanční hudbu vnímají muzikanti z různých koutů Evropy. Potěšením je pro mě letošní rezidenční umělkyně, která je dokonalým zosobněním hudební všestrannosti,“ zmiňuje patronka festivalu Magdalena Kožená přednosti charismatické Anny Fusek, která dokáže s lehkostí střídat housle, klavír i flétnu, skládá i improvizuje. Na festivalu se Fusek jako rezidenční umělkyně představí ve třech programech: ve Velkém Meziříčí vystoupí spolu s virtuosní houslistkou Mayou Kadish, v Moravském Krumlově jí partnerem na pódiu bude loutnista Gianluca Geremia a pro Jaroměřice nad Rokytnou, které jsou letos společně s Humpolcem, Lomnicí a Polnou doprovodným městem festivalu, připravila Anna autorský projekt s uskupením nazvaným Kosmologie hrušky.
„Festival přiváží každoročně do řady jihomoravských měst nenapodobitelnou atmosféru. Cením si odvahy organizátorů, že v téhle pro kulturu těžké době akci naplánovali, i když do poslední chvíli nevěděli, jestli se bude konat. Mělo to smysl, věřím, že hudební prožitek může být recept na lepší náladu,“ prohlašuje Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje, který je společně s Krajem Vysočina dlouholetým tradičním partnerem festivalu. Právě jihomoravský hejtman 27. 5. společně se starostou Valtic zahájil festival ve valtickém kostele Nanebevzetí Panny Marie. Festival odstartoval koncert pěveckého dua Kchun a jeho úspěšný multimediální projekt Purgatio, při němž je zpěv doprovázen živým videomappingem.
Zahajovací koncert proběhl pro omezený počet diváků přímo v hledišti, ale byl i živě přenášen a vysílán všemi festivalovými městy. A právě na jejich adresu uvádí ředitel festivalu David Dittrich: „V uplynulém roce a půl jsem s radostí poznal, že náš festival tvoří lidé, pro které není nepříznivá společenská situace záminkou ke složení rukou do klína a vyčkávání na lepší časy, ale naopak výzvou k hledání veškerých možných cest vedoucích k cíli: ke společnému sdílení neopakovatelných hudebních zážitků prožitých v hledištích sálů našich krásných festivalových měst.“
Dlouho odpíranou možnost poslechu živé hudby si budou diváci vychutnávat při koncertech tuzemských hudebníků (soubory Kchun, Schola Gregoriana Pragensis a Tiburtina Ensemble, varhaník Jan Šprta, Moravia Brass Band) a jejich kolegů z Francie (cembalista Jean Rondeau, loutnista Thomas Dunford), z Belgie (duo Bel Ayre, Ghalia Benali a její projekt Call to Prayer, varhaník Bart Jacobs), z Finska a Estonska (sopranistka Tuuli Lindeberg a cambalistka Anna-Maaria Oramo, gambisté Markku Luolajan-Mikkola a Johanna Randvere a hráčka na severské kantele Anna-Liisa Eller), z Rakouska (kytarista a loutnista Pierre Pitzl a jeho soubor Private Musicke), Itálie (cembalista Andrea Buccarella a loutnista Gianluca Geremia), Německa (Anna Fusek, českoněmecký soubor Ensemble Berlin Prag) a Španělska (sopranistka Raquel Andueza)
„Náš festival bude jednou z prvních vlaštovek, která oznamuje návrat k živým produkcím konaným před publikem. Tento ročník vnímáme tedy i symbolicky, jako přínos k probuzení živé kultury,“ říká manažerka festivalu Maria Žilecká a dodává: „Letošní přípravy a organizace koncertů jsou pro všechny zúčastněné skutečná výzva, v reakci na dynamicky se měnící situaci je potřeba rozhodovat se ve velmi složitých logistických otázkách doslova z minuty na minutu. Ale zatím se nám to daří, na naše posluchače se už nesmírně těšíme a cítíme, že i oni se těší na nás!“
Na všech koncertech budou zachovávána předepsaná hygienická opatření. Letošní koncerty tak budou mít charakter exkluzivních domácích koncertů, při kterých počet posluchačů nepřesáhne několik desítek.
Podrobný program festivalu naleznete na www.festivalcm.cz.
26. ročník MHF Concentus Moraviae
téma: HUDBA JAKO NA DLANI
27. května – 24. června 2021
Rezidenční umělkyně: Anna Fusek
Patronka festivalu: Magdalena Kožená
Festivalová města:
Valtice, Ivančice, Humpolec, Slavkov u Brna, Lomnice, Tišnov, Velké Meziříčí, Lysice, Boskovice, Polná, Moravský Krumlov, Žďár nad Sázavou, Hustopeče, Kuřim, Mikulov, Rájec-Jestřebí, Jaroměřice nad Rokytnou, Náměšť nad Oslavou, Brno
www.festivalcm.cz