Z červencového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:
- Rozhovor s populárním houslistou, uznávaným znalcem historie a stavby houslí a spoluzakladatelem několika hudebních festivalů Jaroslavem Svěceným
- Rozhovor se skladatelem Zdeňkem Šestákem, který se navíc jako zapálený muzikolog věnuje celý život vynikajícím, byť téměř neznámým autorům cítolibské skladatelské školy 18. století, jakými byli např. Karel Blažej Kopřiva, Jan Adam Gallina, Jan Nepomuk Vent či Jakub Lokaj.
- Rozhovor s flétnistkou a dramaturgyní Letních slavností staré hudby Janou Semerádovou o jejich letošním ročníku
- Rozhovor s Ondřejem Šindelářem o novém objevu Koncertu pro fagot a orchestr C dur i historii tohoto nástroje
- Z rubriky Událostiohlédnutí za festivalem Dvořákova Olomouc, na němž mimo jiné vystoupily soubory Musica Florea v čele s Markem Štrynclem či Bennewitzovo kvarteto s klarinetistou Igorem Františákem.
- Speciální rubrika Pražské jaro přináší ohlédnutí za 76. ročníkem tohoto festivalu, který letos kromě online přímých přenosů nabídl i šest vystoupení za přítomnosti publika. Z jednotlivých hodnocených koncertů připomeňme např. zahajovací koncert s Mou vlastí, kterou tentokrát nastudovalo rozšířené Collegium 1704 v čele s Václavem Luksem, vystoupení vlámského vokálního souboru Huelgas Ensemble pod vedením Paula Van Nevela, recitál Garricka Ohlssona, vystoupení rezidenčního umělce festivalu Jörga Widmanna se Schumannovým kvartetem a s Denisem Kožuchinem, koncert s názvem Pohlceni Stravinským, na kterém se provedení děl tohoto stěžejního skladatele 20. století zhostila Pražská komorní filharmonie, řízená Mariánem Lejavou, festivalový debut dirigenta Františka Macka, českou premiéru Glassovy 12. symfonie, jíž se ujala Filharmonie Brno s Dennisem Russellem Daviesem a sólisty Angélique Kidjo a Christianem Schmittem, či Putování s Kryštofem Harantem do Svaté země a závěr Pražského jara, svěřený České filharmonii, řízené Markem Wigglesworthem, a Petru Nekorancovi, který nastudoval Brittenův kouzelný cyklus písní s orchestrem Les Illuminations, op. 28, doplněný Brittenovou úpravou druhé věty ze Symfonie č. 3 Gustava Mahlera a Beethovenovou„Pastorální“.
- Z operního žánru tentokrát nabízíme absolventské představení studentů JAMU v Divadle na Orlí, kteří si pro tuto příležitost vybrali dvě aktovky Bohuslava Martinů, Hlas lesa a Veselohra na mostě. Díla hudebně nastudoval Filip Urban a režie se chopila Jana Tajovská Krajčovičová (Hlas lesa) a Kateřina Křivánková (Veselohra na mostě).
- Ze zahraničí jsme pro vás připravili zhodnocení Gounodova Fausta z Vídeňské státní opery,v němž hlavní roli ztvárnil Juan Diego Flórez,Markétku mladá australskásopranistka Nicole Car a Mefistofela polský basista Adam Palka. Dílohudebně nastudoval Bertrand de Billy a režie se ujal Frank Castorf.
- seriály: Portréty velkých dirigentů od 19. století po současnost, kde se tentokrát dočtete řadu zajímavostí o proslulém belgickém dirigentovi jménem Philippe Herreweghe, známém to průkopníkovi autentické interpretace staré hudby a znalci barokních děl Johanna Sebastiana Bacha, Mozaika nejslavnějších operních režisérů, v níž se setkáme s dalším naším předním operním režisérem Milošem Wasserbauerem, který spojil většinu svého osobního i profesního života s Brnem, Celuloidová hudba, kde se v červencovém čísle Hudebních rozhledů dozvíte řadu podrobností o dokumentu Jana Hubáčka Akcept, pojednávajícím o komponistce, performerce a akordeonistce Lucii Vítkové. Jistě mnohé z vás potěší i další díl seriálu Z historie a současnosti muzikálu, v němž tentokrát Lukáš Helcelet vzpomněl 40. výročí světové premiéry veleúspěšného muzikálu Cats (Kočky) z pera Andrewa Lloyda Webbera.
- Z nových seriálů si určitě nenechte ujít další díl cyklu Slavní umělci ve stínu hákového kříže, v němž se tentokrát dozvíte řadu podrobností o vztahu Adolfa Hitlera k rodině Wagnerů, řadu čtenářů ale jistě zaujal i seriál Hudební klasikové českého filmu, v jehož sedmém pokračování Milan Bátor sleduje osudy Emana Fialy (vzpomeňme např. na jeho hudbu ve filmech Muži v offsidu Svatopluka Innemanna, Funebrák Karla Lamače, Pobočník jeho výsosti a Tři vejce do skla Martina Friče v hlavních rolích s Vlastou Burianem, či Těžký život dobrodruha opět Martina Friče ad.).Své příznivce si ale určitě našel i cyklus Hvězdné nebe kvelbu zvaného Velká Lucerna, v němž v tomto díle Vladimír Kouřil vzpomíná na devátý a desátý Mezinárodní jazzový festival Praha, které se konaly v letech 1972 a 1973. Pokračuje i milé a poutavé Filharmonické vzpomínání Miroslava Vilímce, v tomto čísle věnované jeho prvnímu zájezdu do Japonska…
- V rubrice Knihy a notoviny hodnotí Milan Bátor knihu Jiřího Vondráka Můj laskavý objektiv.
- Rubrika Svět hudebních nástrojů přináší v červencovém díle seriálu Zvláštní případy klávesového oddělení velice zajímavý článek o současném stavu klavírnictví na Slovensku, který jejich autor Richard Šulc nazval Nevyžádaná informace.
- A v rubrice Revue hudebních nosičů pokračuje Zbyněk Brabec v informování o dalších Nových operních nahrávkách, tentokrát opět na CD, po kterých na dalších stranách jako pokaždé následují recenze na některá nově vydaná CD či DVD.