Z listopadového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:
- Rozhovor s významnou českou skladatelkou Sylvií Bodorovou o její nové opeře Quo vadis, k níž napsala libreto sama autorka ve spolupráci s režisérem Martinem Otavou, ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni, ke bude opera uvedena ve světové premiéře.
- Rozhovor s dirigentem Jiřím Rožněm, který má navzdory svému mládí na svém kontě řadu prestižních zahraničních vystoupení a v této sezoně debutuje i v Opeře ND, kde ve Státní opeře nastuduje inscenaci oper Kurta Weilla a Arnolda Schönberga Sedm smrtelných hříchů a Očekávání (premiéra 26. 11. 2021) a Schulhoffovu operu Plameny (premiéra 12. 6. 2022).
- Rozhovor s mladou talentovanou houslistkou Eliškou Kukalovou, dcerou Ondřeje Kukala, jenž má za sebou bohatou uměleckou dráhu houslisty a dirigenta, a navíc patří mezi nejvyhledávanější současné české skladatele.
- Rubrika Události připomene 1100. výročí mučednické smrti kněžny Ludmily, první historicky doložené české panovnice a vůbec první slovanské světice, a premiéru celovečerního oratoria Jana Zástěry Nádech věčnosti, která se odehrála 19. 9. ve Vladislavském sále Pražského hradu. Svatou Ludmilu sugestivně ztvárnila Soňa Červená.
- Z rubriky Festivaly, koncerty si nenechte ujít obšírnou recenziMezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov,který letos oslavil 30. výročí a nabídl pestrou mozaiku 11 koncertůvčetně vystoupení legendárního Plácida Dominga. Vydáme se také do Zlína, kde Filharmonie Bohuslava Martinů zahájila sezonu i festival Harmonia Moraviae, a do Brna, kde Český filharmonický sbor Brno slavil 30 let svého založení sbormistrem, dirigentem a skladatelem Petrem Fialou.
- Z operního žánru tentokrát nabízíme recenzi Dvořákovy Rusalky na Zámku Liteň, premiéry Jolanta Petra Iljiče Čajkovského v libereckém Divadle F. X. Šaldy a novinky Čajová rapsodie Vojtěcha Dlaska a Barbory Gregorové, kterou v brněnském Divadle na Orlí nastudovali studenti JAMU.
- Ze zahraničí jsme pro vás připravili ohlédnutí za Salzburger Festspiele 2021 včetně zhodnocenínové inscenace Mozartova Dona Giovanniho.
- seriály: Portréty velkých dirigentů od 19. století po současnost, jejichž protagonistou je tentokrát proslulý rakouský dirigent Franz Welser-Möst; Mozaika nejslavnějších operních režisérů, v níž se setkáme s velkou osobností českého operního divadla Alenou Vaňákovou nebo Celuloidová hudba, kde v listopadovém čísle Hudebních rozhledů vypráví Tomáš Pilát o progresivním komponistovi Šimonu Holém.
- Velmi zajímavý seriál Z historie a současnosti muzikálu se zaměřil na londýnský West End a na muzikály, jimiž West End v září zahájil novou sezonu: Amélie, Waitress, Pretty Woman a Carousel.
- Určitě si nenechte také ujít další díl napínavého cyklu Slavní umělci ve stínu hákového kříže, v němž je hlavní postavou prominentní nacista Hans Severus Ziegler, autor projektu Entartete Kunst neboli Zvrhlé umění.
- V seriálu Hudební klasikové českého filmu se Milan Bátor zaměřil na největšího českého hitmakera 20. století Jaroslava Ježka.
- V cyklu Hvězdné nebe kvelbu zvaného Velká Lucerna vzpomíná Vladimír Kouřil na šestnáctý a sedmnáctý Mezinárodní jazzový festival Praha, které se konaly v letech 1986 a 1988. Pokračuje i milé a poutavé Filharmonické vzpomínání Miroslava Vilímce, v tomto čísle věnované slavným dirigentům, kteří vystupovali s Českou filharmonií na zájezdech i koncertech v Praze.
- Karel Steinmetz pojednal o Modalitě a dalších originálních fenoménech v Janáčkově tvorbě vzniklé po roce 1900.
- V rubrice Knihy a notoviny hodnotí Jan Králík první objemnou monografickou práci Karel Burian és Magyarország(Karel Burian a Maďarsko).
- Rubrika Svět hudebních nástrojů přináší v listopadovém díle seriálu Zvláštní případy klávesového oddělení velmi zajímavý článek cembalisty, varhaníka, hráče na zvonohry, pedagoga, intonéra cembal a stavitele pozoruhodných nástrojů Tomáše Flégra, a to o prvním popsaném „klavíru“ na světě, zvaném dulce melos.
- A v rubrice Revue hudebních nosičů najdete zajímavé nahrávky nových pěveckých recitálů.