29. 4. 1857 – 12. 4. 1922
Dne 12. 4. vzpomněli na vyšehradském hřbitově zástupci Společnosti Jana Kubelíka s mnoha pozvanými hosty významné jubileum – 100 let od úmrtí slavného českého houslisty Františka Ondříčka. Legendární houslista získal světové úspěchy, koncertně zavítal i na americký kontinent, kde propagoval dílo, které v roce 1883 v Praze premiéroval – Koncert pro housle a orchestr, op. 53 Antonína Dvořáka. Uvedl ho mimo jiné v Carnegie Hall v New Yorku i v Auditoriu v Chicagu, které bylo ve své době považováno za největší koncertní sál. Velké úspěchy měl např. v Itálii, kde se seznámil i se synem a vnukem slavného houslisty N. Paganiniho. Paganiniho syn Achille pozval Ondříčka k otevření rakve svého otce, což bylo uskutečněno právě na počest Františka Ondříčka. Český houslista velmi emotivně popsal mimořádný zážitek a šroub z rakve měl ve svém pouzdře jako talisman. Tento byl posléze umístěn do Ondříčkova hrobu.
Hosty na pietní akci přivítal předseda Společnosti Jana Kubelíka Miroslav Vilímec, projevy postupně měli senátor Vladislav Vilímec, náměstek ministra kultury Milan Němeček, místostarosta Prahy 2 Jaroslav Šolc a předsedkyně Mezinárodní společnosti Oskara Nedbala Ludmila Peřinová, pietní vzpomínku poslal i houslista Václav Hudeček. Na pietním aktu bylo přítomno mnoho významných hostů, např. ředitel Českého muzea hudby Emanuele Gadaleta, předsedkyně Společnosti J. B. Foerstera Olga Černá, ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová spolu šéfdirigentem Chuhei Iwasakim, houslista Bohuslav Matoušek, paní Eva Gösselová, vdova po významném diskofilovi Gabrielu Gösselovi, který se zasloužil o objevení a zveřejnění několika nahrávek Františka Ondříčka.
Právě tyto dochované nahrávky, společně s mnoha Ondříčkovými skladbami jsou pevným základem, na nichž lze i v současné době šířit povědomí o světovém významu dnes již legendární umělecké osobnosti.
SJK (Společnost Jana Kubelíka),